Provodite mnogo vremena za računarom na poslu, a tastatura vam je glavni alat za rad? Ili ste osoba koja strastveno voli igrice i za računarom provodite više sati tokom dana?
Sigurno sve doživeli da vam se, posle nekog vremena, tastatura na računaru istroši, da oslabi, izgubi preciznost, a tipke počinju slabije reaguju na dodire.
To vam oduzima vreme, stvara nervozu i smanjuje produktivnost?
Možda je vreme da razmislite o kupovini mehaničke tastature.
Ona može biti odlična investicija ako vam je stvarno potrebna, jer ne želite više da razmišljate o ovoj komponenti vašeg kompjutera kao nečemu što bi, s ozirom na često korišćenje, moglo brzo da se pokvari.
Međutim, pre nego što se odlučite za ovaj korak, evo šta bi sve trebalo da znate o mehaničkim tastaturama.
Šta je mehanička tastatura i kako funkcioniše?
Za razliku od standardnih, membranskih tastatura koje koriste fleksibilnu membranu i gumene kupole da registruju pritisak, mehaničke imaju individualne prekidače ispod svakog tastera.
Svaki prekidač sadrži kućište, klizač, oprugu i kontakte koji zatvaraju električno kolo kada se taster pritisne. Pritiskom na taster, klizač se spušta, komprimuje oprugu i aktivira kontakte, čime se registruje unos.
Pritisnuti taster onda šalje povratnu informaciju, koja se oseti taktilno, kao ,,udar” ili se registruje auditivno tako što se čuje ,,klik”.
Svaki tip mehaničke tastature ima drugačiji osećaj ili zvuk, pa je pre potencijalne kupovine važno razmotriti opcije.
Prema načinu na koji šalju povratne informacije o unosu, postoje tri tipa mehaničkih tastatura:

Linearni
Ovo su tastature bez taktilne ili auditivne povratne informacije.
Ove tastature idealne su za okruženja gde je buka nepoželjna.
Omogućavaju korisnicima brzo i precizno unošenje podataka, što je pogodno za profesionalce koji mnogo kucaju i žele brz i precizan unos podataka, sa minimalnim otporom prilikom kucanja.
Taktilni
Imaju blagi otpor na tački aktivacije, što omogućava korisnicima da osete kada je taster registrovan, bez potrebe da do kraja pritisnu taster.
Omiljeni su među korisnicima koji mnogo kucaju, jer ,,štede” prste i smanjuju umor tokom dužih sesija kucanja.
Pritom, povećavaju preciznost unosa i garantuju tiši rad. Zbog toga su idealne za kancelarijski ambijent.
Kliktavi
Ovo su tastature za entuzijaste koji uživaju u zvuku kucanja. Daju glasnu auditivnu povratnu informaciju, uz taktilni otpor prilikom unosa.
Iako mogu biti odlične za osobe koje vole ujednačene zvukove, nisu najbolje za deljene ili tihe radne prostore.
Izbor tipa mehaničke tastature zavisi isključivo od preferencija i specifičnih potreba korisnika.
Ukoliko niste sigurni koji tip prekidača vam najviše odgovara, posetite specijalizovane prodavnice koje imaju opciju isprobavanja uživo ili kupovine različitih tipova prekidača, koji se mogu isprobati kod kuće pre nego što se odlučite za najbolju tastaturu.
Prednosti mehaničkih tastatura
Mehaničke tastature imaju nekoliko značajnih prednosti u odnosu na membranske.
Evo šta ih izdvaja:

Dugovečnost
Većina prekidača ovih tastatura testirana je na 50 do 100 miliona pritisaka.
To znači da ove tastature mogu da izdrže višegodišnje svakodnevno korišćenje pre nego što počnu da popuštaju.
Poređenja radi, obične membanske tastature imaju životni vek od 1 do 3 godine intenzivnog korišćenja, a njihovi prekidači mogu da izdrže do 5 milliona pritisaka.
Bolje iskustvo kucanja
Mehaničke tastature pružaju jasnu povratnu informaciju o unosu, što pomaže korisnicima da kucaju brže i tačnije, smanjujući napor prstiju i povećavajući preciznost.
Posebno je korisna za programere, pisce i gejmere koji zahtevaju visoku preciznost.
Prilagodljivost
Ako ste entuzijasta koji voli da često menja izgled svoje tastature, menja prekidače i osvetljenja, onda ćete biti poklonik mehaničkih tastatura.
One su lake za prilagođavanje potrebama i estetskim preferencijama svakog korisnika.
Anti-ghosting i N-Key Rollover
Ove dve funkcije omogućavaju registraciju više istovremenih pritisaka tastera bez grešaka. Tako štede vreme i smanjuju broj omaški u kucanju.
Posebno će značiti gejmerima koji često koriste kompleksne kombinacije tastera prilikom igranja igrica.
Lakše održavanje i popravke
Kod mehaničkih tastatura zamena prekidača ili kapica tastera je jednostavna, zahvaljujući modularnoj konstrukciji. Ova karakteristika produžava životni vek tastature i smanjuje potrebu za kupovinom nove u slučaju manjih kvarova.
Mane mehaničkih tastatura
Mehaničke tastature nude superiorno iskustvo kucanja, ali dolaze sa nekim nedostacima, koje treba ozbiljno razmotriti pre kupovine.

Cena
Mehaničke tastature su dosta skuplje od membranskih. Cena može varirati u zavisnosti od brenda, tipa prekidača i dodatnih funkcija.
Mogu se pronaći po ceni od 50-ak evra za osnovne modele, dok one sa naprednijim funkcijama idu i do 250 – 300 evra.
Buka
Ovo je jedna od glavnih mana mehaničkih tastatura. U zavisnosti od prekidača, mogu biti poprilično bučne i ometati druge, ukoliko radite u tihim ili deljenim prostorijama.
Međutim, izbor pravog tipa prekidača može rešiti ovaj problem.
Težina i dimenzije
Mehaničke tastature su obično veće i teže od membranskih, što može biti problem ukoliko često putujete i imate potrebu da je nosite sa sobom, ili pak, ako imate ograničen radni prostor.
Srećom, postoje i noviji modeli niskoprofilnih tastatura koje rešavaju ovaj problem.
Potreba za navikavanjem
Zbog drugačijeg osećaja pri kucanju, prelazak sa membranske na mehaničku tastaturu zahteva izvesno vreme za prilagođavanje.
Neki korisnici mogu u početku osećati nelagodnost ili smanjenu brzinu kucanja dok se ne naviknu na novu tastaturu.
Održavanje
Mehaničke tastature zahtevaju redovno čišćenje i održavanje kako bi se očuvala njihova funkcionalnost.
Prašina i prljavština mogu uticati na funkcionalnost prekidača, pa je potrebno povremeno čišćenje i eventualna zamena pojedinih komponenti.
View this post on Instagram
Mehanička tastatura – popularni trend ili stvarna potreba?
Mehaničke tastature nisu samo luksuz. Za mnoge korisnike, pored kompjuterskog miša one su neophodan alat koji poboljšava produktivnost, preciznost i udobnost pri radu.
Neophodne su ljudima koji provode sate kucajući, poput programera, pisaca ili gejmera. Za njih, one mogu predstavljati investiciju koja će podići njihov rad na viši nivo.
Jasna superiornost mehaničkih tastatura kada je u pitanju iskustvo rada na računaru, ali oni koji imaju limitran budžet mogu biti u problemu zbog visokih cena mehaničkih tastatura.
Svako za sebe treba da odluči da li mu investicija od, potencijalno, nekoliko stotina evra zaista treba i da li je za njega lično isplativa, s obzirom na to da nosi veću pouzdanost i izdržljivost.
Osobe kojima smeta buka i teško održavaju koncentraciju trebalo bi takođe dobro da razmisle da li je mehanička tastatura prava stvar za njih.
Dilemu je najbolje rešiti ličnim odlaskom u specijalizovanu prodavnicu, razgovorom sa stručnjakom i isporobavanjem prekidača ili različitih tipova mehaničkih tastatura.
Neki korisnici sa iskustvom kažu da mehaničke tastature mogu smanjiti rizik od bolesti koje izaziva dugotrajno i stalno kucanje, poput sindroma karpalnog tunela ili sindroma prenaprezanja.
Drugi, prijavljuju problem sa mehaničkom tastaturom nakon prosipanja tečnosti, što ih navodi da se vrate membranskoj tastaturi.
Na kraju, ponovo se sve svodi na stvarne potrebe svakog korisnika ponaosob, otvorenosti za nove stvari i spremnosti da se uloži u kvalitet i u opremu koja, sasvim sigurno, može doprineti udobnosti, efikasnosti i produktivnosti u radu.